Pomůcky pro pletení na rámu
Při pletení na rámu můžeme od začátku do konce použít pouze své prsty, ale různými pomůckami si práci velmi usnadníme, zvláště v závěru pletení, kdy již v osnově není pro prsty dost místa.
Při pletení na krosienkách nám poslouží tyto pomůcky
Jistící hůlky nebo destička - hůlky se vkládají do mezery mezi přední a zadní osnovní nitě po každé upletené řadě a slouží jak k zajištění práce proti rozpletení, tak v začátcích učení umožní jednoduše rozpárat několik řad v případě, že jsme udělali chybu. Také pomocí nich můžeme vytvořit stejnoměrná široká oka po celé délce pleteniny. Destička cca 5 – 10 cm široká a přesahující o několik centimetrů šířku rámu, se v některých zemích používala a dosud používá místo jistících hůlek, které byly obvyklé v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Tato destička zároveň stlačovala hotovou pleteninu a pomáhala tak ke stejnoměrnému utažení spodní a horní části úpletu.
Pletací jehlice, háček, široká jehla, jehloháček – těmito nástroji si pomáháme v konečné fázi pletení, kdy v osnově již není dostatek místa pro prsty. Pak namísto prstů použijeme bud pletací jehlice, nebo do osnovy vkládáme pouze jeden prst levé ruky a místo prstů pravé ruky použijeme háček. U širšího úpletu, který jednou rukou neobsáhneme, pracujeme po částech a část řady háčkem upletenou vždy zajistíme šňůrou protaženou podél háčku pomocí široké jehly. Namísto háčku a jehly s velkým ouškem nám dobře poslouží nástroj „jehlo-háček“, což je háček s jehlovým ouškem na opačné straně.
Jehla na vlnu s tupým a ostrým hrotem – jehly na vlnu používáme ke konečné úpravě hotové pleteniny sešíváním. Samotné sešití se lépe provádí jehlou s tupým hrotem, která neporuší vlákna příze. Jehla s ostrým hrotem je vhodná pro zapošívání volných konců nití, neboť s její pomocí můžeme zapošívat i skrz vlákna příze, takže se zapošití nerozplétá.
Nůžky a krejčovský metr - nůžky používáme ke stříhání příze při napínání osnovy a při dokončovacích pracech. Metr nám může pomoci během pletení ke kontrole, zda obě poloviny úpletu jsou stejnoměrně utažené. Namísto metru lze ale délku obou stran úpletu porovnat pomocí prstů, tyčky, provázku nebo jakéhokoli jiného nástroje.
Jak již bylo řečeno, pracovat lze i bez těchto pomůcek od začátku do konce pouze pomocí prstů, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že použití nástrojů práci výrazně usnadní a zrychlí.
Můžeme použít vše od dřevěných hůlek a jehlic různých tlouštěk, přes háčky, dřevěné jehly, jehloháčky až po malé jehly na konečné sešívání. Hodit se bude i metr a nůžky.
Já při pletení na cestách obvykle vystačím s jehloháčkem, jehlou na vlnu s tupým hrotem a malými nůžtičkami.
Vše potřebné k práci máme připraveno, můžeme začít plést.