Domů » Technika » Dokumenty o krosienkách

Dokumenty o krosienkách

Pro milovníky krosienek a badatele v historii této techniky, přidávám do sekce zajímavé dokumenty další dvě knihy.

První je kniha - od německé autorky Berthy Schwetter -Beyers Lehrbuch der weiblichen Handarbeiten, vydané roku 1931 v Leipzigu, kde je i část od strany 129 - 140 věnovaná krosienkám. Tuto část s názvem Sprang, eine uralte Flechttechnik najdete naskenovanou s možností stažení v sekci dokumenty nebo pod odkazem níže.

Poslala mi ji Ulrike Claßen-Büttner, autorka knih o nalbindingu, která také připravuje knihu o krosienkách. S jejím laskavým svolením pro vás dokument od B. Schwetter dávám i sem na stránky.

Druhou knihou je asi většině z vás známá publikace Anny Černé - Pletení na rámu, která vyšla v Praze roku 1912. V knize Anna Černá popisuje krosienkovací techniky prostinu, plátno a vyplétání dírek, spolu s návody na zhotovení oděvů a dalších doplňků touto technikou. Součástí je fotografická příloha a doprovodné kresby.

A tady jsou slibované odkazy na obě knihy:

Bertha Schwetter -Sprang, eine uralte Flechttechnik- PDF dokument, vel. 11,07 MB

Anna Černá - Pletení na rámu - PDF dokument, vel. 41,33 MB

Anna Černá - Pletení na rámuAnna Černá - Pletení na rámu
 

Doufám, že vám tyto krásné staré texty udělají radost...

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
212181517
*
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.

Vítejte na stránkách věnovaných starobylé textilní technice zvané krosienkování.

Moje cesta ke krosienkám

Jmenuji se Sylva Antony Čekalová. Mou profesí je restaurování kachlových kamen, ale textilním technikám se věnuji odmala, kdy mne moje praprateta učila plést a háčkovat. Před několika lety jsem se setkala s technikou krosienkování a tolik mne okouzlila, že ostatní textilní techniky již používám spíše v souvislosti s krosienkami a pro jejich doplnění. Mám ráda stará řemesla a přírodní materiály. Práce s hlínou, dřevem, vlnou nebo jinými přírodními vlákny, jichž se lidé dotýkali už před tisíci let, mi dává pocit harmonie a propojení s tvořivými lidmi prošlého času. Když se prsty noří do osnovy, jako by člověk proplétal vlákna myšlenek, spojoval nitky minulosti a přítomnosti.

Číst více >


Obsah těchto stránek je chráněn autorskými právy.

Podmínky použití a sdílení obsahu stránek naleznete dole na stránce v záložce Copyright. „Připínání“ mých krosienkovaných výrobků na Pinterest vítám.
Veškeré výrobky, které zhotovíte s pomocí mých online návodů nebo kurzů jsou zcela vaším vlastnictvím a mohou být jakkoli vystavovány nebo prodávány. Jakékoli odkazy na tyto stránky ocením a jsou velmi vítány!

Děkuji za návštěvu:)

Pokud byste rádi odebírali novinky, pošlete mi Vaši emailovou adresu.

en
cz
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace