Domů » Z mého rámu » Z mého rámu - Vzhůru na palubu!

Z mého rámu - Vzhůru na palubu!

Léto láká k vodě… na palubu loděk, plachetnic, kánoí, parníků a jiných plavidel. K tomu patří správné lodní oblečení. A protože nás čekala jedna pěkná plavba a modro bílé proužky nebyly v našem rodinném šatníku zrovna k mání, krosienky to snadno a rychle vyřešily.

Krosienkované námořnické triko na rámu.Krosienkované námořnické triko na rámu.
 

Na velký stojící rám jsem napnula 88 nití délky 110 cm, střídavě jednu bílou a jednu modrou.

Použila jsem bavlněnou přízi, jedno klubko od každé barvy. Bílou značky Mirka o návinu 90 m na 50 g a modrou přízi Catania s návinem 125 m na 50 g.

S přidanými nitěmi pro okraje rukávů...S přidanými nitěmi pro okraje rukávů...
 

Pletla jsem základní prostinou. Efektu vodorovných proužků je dosaženo tím, že v první řadě je každá druhá nit upletena s dvojitým zákrutem. Ostatní řady už jsou pleteny základní prostinou celé. Po každé řadě jsem vkládala shora i zdola dřevěné špejle, díky kterým jsou oka po celé délce úpletu rovnoměrně širší.

Pletení výstřihu...Pletení výstřihu...
 
Před sejmutím z rámu.Před sejmutím z rámu.
 

Asi 10 cm před koncem pletení jsem ještě přidala z každé strany 12 nití na okraje rukávů a úplet jsem až do konce pletla na dvě části, aby vznikl výstřih. Pak už zbývalo jen sešít, spodní okraj a výstřih obháčkovat … A tady je výsledek.

Jedna velikost - jako námořnický top...Jedna velikost - jako námořnický top... nebo šatičky.nebo šatičky.
 

Jak vidíte, krosienky jsou krásně pružné a triko je univerzální velikosti. Pro malé námořníky jako dlouhé triko nebo šaty, pro mne jako top.

Kdyby vás zajímalo, kam jsme to pluli, tady je krátká reportáž z plavby!

 

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1444121
*
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.

Vítejte na stránkách věnovaných starobylé textilní technice zvané krosienkování.

Moje cesta ke krosienkám

Jmenuji se Sylva Antony Čekalová. Mou profesí je restaurování kachlových kamen, ale textilním technikám se věnuji odmala, kdy mne moje praprateta učila plést a háčkovat. Před několika lety jsem se setkala s technikou krosienkování a tolik mne okouzlila, že ostatní textilní techniky již používám spíše v souvislosti s krosienkami a pro jejich doplnění. Mám ráda stará řemesla a přírodní materiály. Práce s hlínou, dřevem, vlnou nebo jinými přírodními vlákny, jichž se lidé dotýkali už před tisíci let, mi dává pocit harmonie a propojení s tvořivými lidmi prošlého času. Když se prsty noří do osnovy, jako by člověk proplétal vlákna myšlenek, spojoval nitky minulosti a přítomnosti.

Číst více >


Obsah těchto stránek je chráněn autorskými právy.

Podmínky použití a sdílení obsahu stránek naleznete dole na stránce v záložce Copyright. „Připínání“ mých krosienkovaných výrobků na Pinterest vítám.
Veškeré výrobky, které zhotovíte s pomocí mých online návodů nebo kurzů jsou zcela vaším vlastnictvím a mohou být jakkoli vystavovány nebo prodávány. Jakékoli odkazy na tyto stránky ocením a jsou velmi vítány!

Děkuji za návštěvu:)

Pokud byste rádi odebírali novinky, pošlete mi Vaši emailovou adresu.

en
cz
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace