Domů » Akce » KROSIENKA - výstava ve Vsetíně

KROSIENKA - výstava ve Vsetíně

Od tohoto víkendu až do 27. května je v muzeu Valašska na Vsetínském zámku otevřena výstava krosienek.

Výstava představuje tři odlišné pohledy na tuto krásnou tradiční techniku - její použití v historii i současné tvorbě.

Vystaveny jsou cenné krosienkované čepce z různými vzoryz muzejních sbírek, pocházející z Moravy i Slovenska, dokonce i čepce s výšivkou na krosienkovém podkladu. Uvidíte zde krosienkové pásy - saky, nebo rám na němž pracovala poslední zděchovská čepčářka paní Františka Šimková.

V další části výstavy jsou představeny práce paní Blanky Ammann Mikolajkové, která se pletení na rámu věnuje již dlouhá léta, a kromě zhotovování tradičních zděchovských čepců vytváří i vlastní krosienkové oděvy a aplikace.

V poslední části uvidíte mé práce - krosienkované oděvy, ukázky různých druhů stojících i přenosných rámů a krosienkovacích technik...nebo třeba krosienkovanou deku z ručně spřádané vlny barvené rostlinami.

Výstava je svou různorodostí jedinečná a stojí určitě za návštěvu. V průběhu března bude také jako doprovodný program výstavy pořádán kurz krosienek pro veřejnost pod společným lektorským vedením mým a paní Blanky Amman Mikolajkové.

Tady je malá foto ochutnávka. Toto a mnohé další můžete na výstavě vidět.

 
Ukázka z historické části výstavy
 
Valašské čepce
 
Čepce z Francovy Lhoty vyšívané na krosienkovém podkladu
 
Tvorba paní Blanky Ammann Mikolajkové
 
 
Výběr z mé tvorby
 
 

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
111642120
*
kecka
krásná výstava a moc zajímavá technika, neuvěřitelné, jaká nádhera může vzniknout křížením nití
Sylva Antony Čekalová
Mám radost, že se výstava líbila!
Mne tahle technika i po letech nepřestává fascinovat, jak je jednoduchá a co všechno umožňuje udělat:)
Carol James
What a lovely display. Sylva you are amazing!!! Thank you for this.
Sylva Antony Čekalová
Thank you Carol! I´m glad you like it. In the Moravian museum collections there are such a lovely sprang pieces of those traditional bonnets. And so many different patterns, each with its special name. I´m happy that my work can be part of this exhibition.
I think, in the Czech Republic, this is for the first time now, when these traditional sprang pieces are displayed together with contemporary sprang, which also presents two different styles. I belive it is a good way how to introduce this amazing technique, especially to the people who meet it for the first time.

Vítejte na stránkách věnovaných starobylé textilní technice zvané krosienkování.

Moje cesta ke krosienkám

Jmenuji se Sylva Antony Čekalová. Mou profesí je restaurování kachlových kamen, ale textilním technikám se věnuji odmala, kdy mne moje praprateta učila plést a háčkovat. Před několika lety jsem se setkala s technikou krosienkování a tolik mne okouzlila, že ostatní textilní techniky již používám spíše v souvislosti s krosienkami a pro jejich doplnění. Mám ráda stará řemesla a přírodní materiály. Práce s hlínou, dřevem, vlnou nebo jinými přírodními vlákny, jichž se lidé dotýkali už před tisíci let, mi dává pocit harmonie a propojení s tvořivými lidmi prošlého času. Když se prsty noří do osnovy, jako by člověk proplétal vlákna myšlenek, spojoval nitky minulosti a přítomnosti.

Číst více >


Obsah těchto stránek je chráněn autorskými právy.

Podmínky použití a sdílení obsahu stránek naleznete dole na stránce v záložce Copyright. „Připínání“ mých krosienkovaných výrobků na Pinterest vítám.
Veškeré výrobky, které zhotovíte s pomocí mých online návodů nebo kurzů jsou zcela vaším vlastnictvím a mohou být jakkoli vystavovány nebo prodávány. Jakékoli odkazy na tyto stránky ocením a jsou velmi vítány!

Děkuji za návštěvu:)

Pokud byste rádi odebírali novinky, pošlete mi Vaši emailovou adresu.

en
cz
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace