Jedna osnova – různé techniky – odlišné vzory
Vždy mne fascinovalo kolik možností pletení krosienky nabízí a jak širokou škálu vzorů lze vytvořit. Na tomto malém souboru krosienkovaných pytlíčků vám chci přiblížit jak pouhou změnou krosienkovací techniky dosáhneme rozličných vzorů při stejném počtu nití a stejném schématu natažení osnovy.
Zvolila jsem dvoubarevnou osnovu o 36 párech nití napnutou ve schématu:
AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA
Přičemž písmena A nebo B označují jeden pár osnovních nití (jedna zadní a jedna přední nit) jedné barvy. Tedy AAAA BBBB znamená čtyři páry nití např. bílé barvy a čtyři páry nití např. modré barvy.
Barevné kombinace jsem rozdělila podle základních technik:
Bílo modrá pro techniky vycházející z Prostiny - hladkého pletení.
Bílo oranžová pro techniky vycházející z Plátnové vazby – tkaniny.
Bílo zelená pro techniky vycházející z Oplétání – šňůrkového pletení.
Na těchto ukázkách si můžete povšimnout několika zákonitostí:
Každá ze základních krosienkovacích technik se jinak chová díky pro ni typickému způsobu, jakým jsou při pletení vzájemně kříženy nebo obtáčeny osnovní nitě a umožňuje tak vytvářet různé typy vzorů.
Při stejném počtu osnovních nití je dobře patrné jak daná technika ovlivňuje samotnou šíři a délku konečného výrobku.
Například úplet vytvořený prostinou je užší a pružný, naproti tomu u plátnové vazby je úplet širší ale méně pružný a technika oplétání dává střední cestu jak v šíři tak pružnosti.
Šíři pleteniny také ovlivňuje to, zda pracujeme s jednotlivými nitěmi nebo se sdruženými pramínky nití a s jednoduchými nebo vícenásobnými zíkruty.
Při různých technikách dochází v různé míře ke zkrácení nití
To je patrné zejména při kombinaci technik. Dobře je to vidět například při kombinaci oplétání a plátnové vazby nebo plátnové vazby a prostiny, kdy je zřejmé, že při pletení plátnovou vazbou se nitě zkracují méně nežli u druhých dvou technik a vznikají tak plochy s volnějšími a staženějšími nitěmi.
Každá technika dává výrobku jinou míru pružnosti
Od každé techniky jsem připravila několik ukázek, ale to je pouhý zlomek toho, co lze ze stejného osnovního základu vytvořit. S tímto barevným schématem by se dalo ještě daleko pokračovat jak s kombinacemi technik tak s variacemi vzorů například pouhou změnou směru některých nití.
Když si představíme, jak velké množství barevných kombinací s různým způsobem střídání barev lze do osnovy napnout, co možností dávají i jen jednobarevné vzory a co dalších variant nabízí například pletení se zákruty S a Z nebo ploché vzorování ve více osnovách, dírkové vzory a další krosienkovací způsoby, otevírá se před námi doslova moře kombinací technik a proměn vzorů.
Myslím, že krosienky jsou technika s níž se člověk nikdy nenudí. Dává možnost podle nálady držet se popsaných jednoduchých i složitých vzorů nebo popustit otěže fantazii a svobodně experimentovat. Vše je možné, jen s chutí do toho!
Pro ukázky dalších krosienkovacích technik a vzorování navštivte stránku Vzorníku nebo Galerie a Obchůdku.