Domů » Technika » Jedna osnova - různé techniky - odlišné vzory

Jedna osnova – různé techniky – odlišné vzory

Vždy mne fascinovalo kolik možností pletení krosienky nabízí a jak širokou škálu vzorů lze vytvořit. Na tomto malém souboru krosienkovaných pytlíčků vám chci přiblížit jak pouhou změnou krosienkovací techniky dosáhneme rozličných vzorů při stejném počtu nití a stejném schématu natažení osnovy.

Zvolila jsem dvoubarevnou osnovu o 36 párech nití napnutou ve schématu:

AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA BBBB AAAA

Přičemž písmena A nebo B označují jeden pár osnovních nití (jedna zadní a jedna přední nit) jedné barvy. Tedy AAAA BBBB znamená čtyři páry nití např. bílé barvy a čtyři páry nití např. modré barvy.

 
Barevné kombinace jsem rozdělila podle základních technik:

Bílo modrá pro techniky vycházející z Prostiny - hladkého pletení.

Bílo oranžová pro techniky vycházející z Plátnové vazby – tkaniny.

Bílo zelená pro techniky vycházející z Oplétání – šňůrkového pletení.

Na těchto ukázkách si můžete povšimnout několika zákonitostí:

Každá ze základních krosienkovacích technik se jinak chová díky pro ni typickému způsobu, jakým jsou při pletení vzájemně kříženy nebo obtáčeny osnovní nitě a umožňuje tak vytvářet různé typy vzorů.

Při stejném počtu osnovních nití je dobře patrné jak daná technika ovlivňuje samotnou šíři a délku konečného výrobku.

Například úplet vytvořený prostinou je užší a pružný, naproti tomu u plátnové vazby je úplet širší ale méně pružný a technika oplétání dává střední cestu jak v šíři tak pružnosti.

 
Šíři pleteniny také ovlivňuje to, zda pracujeme s jednotlivými nitěmi nebo se sdruženými pramínky nití a s jednoduchými nebo vícenásobnými zíkruty.

 
Při různých technikách dochází v různé míře ke zkrácení nití

To je patrné zejména při kombinaci technik. Dobře je to vidět například při kombinaci oplétání a plátnové vazby nebo plátnové vazby a prostiny, kdy je zřejmé, že při pletení plátnovou vazbou se nitě zkracují méně nežli u druhých dvou technik a vznikají tak plochy s volnějšími a staženějšími nitěmi.

 
Každá technika dává výrobku jinou míru pružnosti

 

 

 

 

Od každé techniky jsem připravila několik ukázek, ale to je pouhý zlomek toho, co lze ze stejného osnovního základu vytvořit. S tímto barevným schématem by se dalo ještě daleko pokračovat jak s kombinacemi technik tak s variacemi vzorů například pouhou změnou směru některých nití.
Když si představíme, jak velké množství barevných kombinací s různým způsobem střídání barev lze do osnovy napnout, co možností dávají i jen jednobarevné vzory a co dalších variant nabízí například pletení se zákruty S a Z nebo ploché vzorování ve více osnovách, dírkové vzory a další krosienkovací způsoby, otevírá se před námi doslova moře kombinací technik a proměn vzorů.

Myslím, že krosienky jsou technika s níž se člověk nikdy nenudí. Dává možnost podle nálady držet se popsaných jednoduchých i složitých vzorů nebo popustit otěže fantazii a svobodně experimentovat. Vše je možné, jen s chutí do toho!

Pro ukázky dalších krosienkovacích technik a vzorování navštivte stránku Vzorníku nebo Galerie a Obchůdku.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
11981911
*
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.

Vítejte na stránkách věnovaných starobylé textilní technice zvané krosienkování.

Moje cesta ke krosienkám

Jmenuji se Sylva Antony Čekalová. Mou profesí je restaurování kachlových kamen, ale textilním technikám se věnuji odmala, kdy mne moje praprateta učila plést a háčkovat. Před několika lety jsem se setkala s technikou krosienkování a tolik mne okouzlila, že ostatní textilní techniky již používám spíše v souvislosti s krosienkami a pro jejich doplnění. Mám ráda stará řemesla a přírodní materiály. Práce s hlínou, dřevem, vlnou nebo jinými přírodními vlákny, jichž se lidé dotýkali už před tisíci let, mi dává pocit harmonie a propojení s tvořivými lidmi prošlého času. Když se prsty noří do osnovy, jako by člověk proplétal vlákna myšlenek, spojoval nitky minulosti a přítomnosti.

Číst více >


Obsah těchto stránek je chráněn autorskými právy.

Podmínky použití a sdílení obsahu stránek naleznete dole na stránce v záložce Copyright. „Připínání“ mých krosienkovaných výrobků na Pinterest vítám.
Veškeré výrobky, které zhotovíte s pomocí mých online návodů nebo kurzů jsou zcela vaším vlastnictvím a mohou být jakkoli vystavovány nebo prodávány. Jakékoli odkazy na tyto stránky ocením a jsou velmi vítány!

Děkuji za návštěvu:)

Pokud byste rádi odebírali novinky, pošlete mi Vaši emailovou adresu.

en
cz
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace