Domů » Technika » Jak na okraje a lemy u krosienek

Jak na okraje a lemy u krosienek

Co s krajními smyčkami když sundám výrobek z rámu?

Kolikrát jsem slyšela obavu před vytáhnutím vodících šňůr „A nerozplete se to?“
Kdepak, nemusíme se bát. Krajní smyčky zůstanou tak jak jsou… pěkně se jedna kolem druhé obtáčí, takže se úplet nerozpárá. Někdy nám ale smyčky vyjdou nestejné, obzvláště se to stává na spodním okraji úpletu, nebo tu máme volné nitky po navazování jiné barvy do osnovy…nebo nám smyčky vyšly moc velké po sejmutí z vodící tyčky nebo jen potřebujeme okraj zpevnit.

V této miniporadně nabízím pár tipů jak si s okraji poradit.

1/ Krajní smyčky necháme samovolně zatáhnout do úpletu bez jakékoli úpravy. Většinou to postačí a okraj vypadá pěkně.

 

2/ Smyčky po vytažení vodící šňůry nebo hůlky využijeme k provlečení ozdobné zdrhovací šňůrky – například u pytlíčků, čepic, tašek nebo u výstřihu halenky.

 

3/ Smyčky proháčkujeme(zřetízkujeme) – postupujeme stejně, jako u středového řetízku – nabereme na háček dvě smyčky a tu, která je blíž k zahnutému okraji háčku protáhneme smyčkou první. Poté nabereme další smyčku, kterou opět protáhneme smyčkou předchozí, a tak postupujeme až do konce.

Kombinace do řetízku proháčkovaného okraje a protažení zdrhovací šňůrky na předním a zadním dílu čepičky...Kombinace do řetízku proháčkovaného okraje a protažení zdrhovací šňůrky na předním a zadním dílu čepičky...
 

4/Smyčky obháčkujeme - postačí obyčejné krátké sloupky. Počet háčkovaných oček v jedné smyčce přizpůsobíme podle toho, jak chceme mít okraj výrobku pevný nebo naopak volný.

Rovně obháčkovaný okraj - do každé smyčky jeden krátký háčkovaný sloupek...Rovně obháčkovaný okraj - do každé smyčky jeden krátký háčkovaný sloupek...
 

Tip: Velmi dekorativní zvlněný okraj vytvoříme, když například do každé smyčky nebo do každé druhé či třetí umístíme dvě až tři háčkovaná očka.

 

5/ Naalbinding jako ideální technika k začištění okrajů – tato technika je prastará stejně jako samotné krosienky. Jejich kombinace vypadá nádherně a přirozeně a navíc je velmi praktická. Video návody s touto technikou najdete například zde.

Naalbindingem lze krosienky ideálně olemovat...Naalbindingem lze krosienky ideálně olemovat...
i dotvarovat...i dotvarovat...
 

6/ Do smyček lze navázat třásně – tím krásně zapravíme i nitky které zbyly po střídání barev osnovy.

Okraj krosienkovaného úpletu, kde jsou do třásní stočeny volné konce nití z napínání osnovy. Do ostatních smyček pak byly doplněny další kousky příze aby třásně byly bohatší.. Okraj krosienkovaného úpletu, kde jsou do třásní stočeny volné konce nití z napínání osnovy. Do ostatních smyček pak byly doplněny další kousky příze aby třásně byly bohatší..
 
Horní okraj osnovy s extra navázanými nitkami stočenými do třásní.Horní okraj osnovy s extra navázanými nitkami stočenými do třásní.
 

Na jednom výrobku můžeme kombinovat více přístupů...

 

7/ Okraj je možné zahnout a zapošít, což je praktické u nevzhledných okrajů nebo při mnoha navazovaných osnovních nitkách, když chceme mít okraj hladký bez třásní.

Zahnutím lemovaný okraj z líce...Zahnutím lemovaný okraj z líce... ...a z rubu....a z rubu.
 

Výčet možností tak není zdaleka vyčerpán. Experimentujte, zkoušejte! Není třeba držet se přesných postupů, vše co v krosienkách uděláte je správně:)…
Ráda vás uvítám také na některém z mých kurzů, kde při vytváření různých oděvů a praktických výrobků probereme další možnosti lemování a využití okrajových smyček.

Zajímá vás jak na zapravení a zapošití volných nitek? V dalším článku si ukážeme několik tipů jak na to.

 

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
41817117
*
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.

Vítejte na stránkách věnovaných starobylé textilní technice zvané krosienkování.

Moje cesta ke krosienkám

Jmenuji se Sylva Antony Čekalová. Mou profesí je restaurování kachlových kamen, ale textilním technikám se věnuji odmala, kdy mne moje praprateta učila plést a háčkovat. Před několika lety jsem se setkala s technikou krosienkování a tolik mne okouzlila, že ostatní textilní techniky již používám spíše v souvislosti s krosienkami a pro jejich doplnění. Mám ráda stará řemesla a přírodní materiály. Práce s hlínou, dřevem, vlnou nebo jinými přírodními vlákny, jichž se lidé dotýkali už před tisíci let, mi dává pocit harmonie a propojení s tvořivými lidmi prošlého času. Když se prsty noří do osnovy, jako by člověk proplétal vlákna myšlenek, spojoval nitky minulosti a přítomnosti.

Číst více >


Obsah těchto stránek je chráněn autorskými právy.

Podmínky použití a sdílení obsahu stránek naleznete dole na stránce v záložce Copyright. „Připínání“ mých krosienkovaných výrobků na Pinterest vítám.
Veškeré výrobky, které zhotovíte s pomocí mých online návodů nebo kurzů jsou zcela vaším vlastnictvím a mohou být jakkoli vystavovány nebo prodávány. Jakékoli odkazy na tyto stránky ocením a jsou velmi vítány!

Děkuji za návštěvu:)

Pokud byste rádi odebírali novinky, pošlete mi Vaši emailovou adresu.

en
cz
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace